Dla wielu z nas budowa domu jest jednym z największych życiowych marzeń i wyzwań. Każdego roku w Polsce budowanych jest kilkadziesiąt tysięcy domów. Nadal większość z nich to domy jednorodzinne budowane tradycyjnymi metodami. Na szczęście to się zmienia. Z roku na rok – można powiedzieć „krok po kroku” – popularność zdobywają alternatywne technologie budowy domów np. domy ze stali. Zanim podejmiesz konkretne decyzje i działania na drodze do realizacji marzeń warto poznać kolejne kroki procesu budowy domu w 2021. W dalszej części tekstu znajdziesz także harmonogram budowy domu w konstrukcji stalowej w wersji .pdf do pobrania.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Pierwszy kroczek masz tuż przed oczami! Jesteś tutaj w poszukiwaniu wiedzy i informacji o tym jak przebiega budowa domu krok po kroku w 2021 roku. Naszą intencją jest pomóc ci zbudować wyobrażenie tego co Cię czeka. Podobno jeśli potrafimy sobie coś wyobrazić to prawdopodobieństwo, że to osiągniemy silnie wzrasta. Nic tak nie wzbudza wyobraźni jak dobrze skonstruowany i napisany poradnik budowy domu krok po kroku autorstwa doświadczonych praktyków. Warto poświęcić tych kilka minut by zaktualizować swoją wiedzę i wykonać krok w kierunku własnego, niezależnego miejsca do życia.

KROK 1: Planowanie budowy domu

Budowa domu to proces. Ma swój początek i koniec. Sprawne przejście kolejnych kroków to oszczędność czasu i pieniędzy. Właśnie dlatego na planowanie budowy domu warto poświęcić tyle czasu i energii ile potrzebujesz by zminimalizować niepewność i ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Plan działania jest kluczem do sukcesu. Pomaga skuteczniej zorganizować i zrealizować złożone przedsięwzięcie. Tak, budowanie domu jest procesem złożonym i wielopłaszczyznowym.

Podczas budowy domu wcielisz się w wymagającą rolę inwestora, który krok po kroku będzie realizował plan działania. Twoim zadaniem jest być do tej roli przygotowanym tak dobrze jak to tylko możliwe.

Jak już napisaliśmy we wstępie pierwszy mały krok jest już za Tobą. Szukanie informacji i wiedzy o budowaniu domów krok po kroku to podstawowe zadanie podczas opracowywania planu działania.

Kolejny mały kroczek podczas planowania budowy domu to określenie dostępnych i niezbędnych zasobów. W uproszczeniu musisz wiedzieć co masz i co będzie niezbędnie potrzebne by ziścić twoją wizję.

  1. Określenie już dostępnych zasobów

Wynotuj wszystkie zasoby jakimi dysponujesz już dzisiaj.

  • Działka to zasoby gruntowe czyli miejsce budowy. Jeśli już masz miejsce pod swój wymarzony dom to świetnie. Jeśli nie to czekają cię zakupy idealnej działki na której zrealizujesz swój plan.
  • Pieniądze czyli zasoby kapitałowe. Może masz ich wystarczająco dużo by w całości sfinansować budowę. Jeśli nie to konieczne będzie znalezienie finansowania twojego przedsięwzięcia. O finansowaniu budowy domu przeczytasz więcej na końcu artykułu w pytaniach i odpowiedziach.
  • Kompetentne zasoby ludzkie. Jeśli zakładasz, że budową domu zajmie się firma budowlana warto jak najszybciej rozejrzeć się za solidną ekipą. Fachowcy mają roboty zaplanowane na wiele miesięcy do przodu. Ktoś kto jest dostępny od ręki może wcale fachowcem nie być. Wiedza, umiejętności i doświadczenie wykonawcy to absolutnie kluczowe czynniki sukcesu. Może się okazać, że ekip będzie kilka. Inna od fundamentów, inna od konstrukcji, inna od okien a jeszcze inna od dachu. Koordynacja ich prac leży w gestii kierownika budowy.
  • Nie bez znaczenia jest też twoja dyspozycyjność i określenie poziomu twojego osobistego zaangażowania w budowę. Być może masz niezbędne umiejętności, czas i ochotę by niektóre zadania wykonać samodzielnie. Ty i twoi bliscy sami w sobie możecie być aktywnymi członkami zespołu wykonawczego np. podczas prac wykończeniowych i porządkowych. Tak zwana metoda gospodarcza ma się w Polsce świetnie i wciąż wiele osób decyduje się budować dom krok po kroku we własnym zakresie. Jest to z pewnością najtańsze rozwiązanie, ale ogranicza często spektrum dostępnych możliwości w kwestii technologii budowania. Oszczędności? Szacunkowo ok. 20%.
  1. Określenie niezbędnych zasobów

Dowiedz się szczegółowo co będzie ci potrzebne by wybudować dom. To moment, w którym budowa domu krok po kroku naszego autorstwa może okazać się bardzo pomocna.

  • Wiedza jest zasobem. Zacznij od rozpoznania która technologia budowy jest dla Ciebie. Chcesz tradycyjny dom z cegły i pustaka? A możesz marzysz o ekologicznym domu do budowy którego wykorzystasz biomateriały? Zależy ci na czasie i wieloletniej gwarancji więc planujesz wybudować dom w konstrukcji stalowej? To pytania na które trzeba znaleźć odpowiedzi szukając informacji o zaletach i wadach poszczególnych technologii. Osobiście polecamy domy ze stali. Mają wiele zalet z których do najistotniejszych można zaliczyć rozsądne koszty i skrócony czas budowy przy zachowaniu bardzo wysokiej trwałości i solidności konstrukcji domu.
  • Kolejny zasób bez którego ani rusz to projekt domu. Możesz kupić gotowy projekt domu lub zlecić jego wykonanie architektowi. W kroku 3 przeczytasz na ten temat więcej.
  • Zasoby materiałowe czyli możliwie precyzyjna lista wszystkich materiałów, które musisz kupić. Przy okazji wykorzystasz ją do stworzenia kosztorysu.
  • Istniejące przyłącza – musisz wiedzieć czy i w jakie media działka jest uzbrojona; koniecznie sprawdź czy i w które miejsca działki doprowadzone są prąd, woda, kanalizacja i ewentualnie gaz; więcej o tym w kroku 4 poniżej.
  • Kosztorys budowy domu to chyba najtrudniejsze zadanie podczas tworzenia planu. Jeśli kupujesz gotowy projekt domu koniecznie zapytaj czy w komplecie otrzymasz kosztorys – często projekt i kosztorys stanowią pakiet za który zapłacisz jedną cenę.

Jeśli projekt domu robi architekt to z całą pewnością za dodatkową opłatą możesz zamówić u niego także profesjonalnie przygotowany kosztorys.

Jeśli żadne z powyższych nie wchodzi w grę to kosztorys możesz sporządzić samodzielnie. Jest to zadanie trudne, któremu poświęcimy osobny artykuł. Tutaj tylko nadmienimy, że w Internecie można znaleźć darmowe szablony kosztorysów. Skorzystaj z nich. Na pewno ułatwiają ci zadanie. Uproszczony kosztorys powinien zawierać przynajmniej koszt materiałów (wg. listy) i koszt robocizny (wg. umowy z wykonawcami).

Zasoby określone? Świetnie. Teraz zestaw ze sobą wszystko co masz oraz co i ile tego potrzebujesz. W ten sposób stworzysz przejrzysty obraz sytuacji i potrzeb. Teraz czas na formalności. Przyjemnie nie będzie, ale nic strasznego. W końcu budowa domu krok po kroku z naszym poradnikiem ma być sprawniejsza i łatwiejsza.

KROK 2: MPZP lub WZ-ka

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to obowiązujący lokalnie dokument uchwalany przez Radę Gminy zawierający graficzne i opisowe warunki zagospodarowania i zabudowy danego obszaru. Jest dostępny w odpowiednim dla lokalizacji Urzędzie Gminy.

Zadaniem planu zagospodarowania jest ułatwienie procesu budowlanego w danej gminie. Jeśli plan jest uchwalony to procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest uproszczona.

Dlaczego ten dokument jest taki ważny? Ponieważ dowiesz się z niego np. ile pięter może mieć budynek w danej lokalizacji, jak przebiega linia zabudowy, a nawet jaki musi być kąt nachylenia dachu i rodzaj jego pokrycia. Odpis Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego możesz pobrać z urzędu. Jest odpłatny.

Tu są standardowo dwa scenariusze:

  1. Działkę już masz. Do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego musisz się odnieść kupując gotowy projekt domu lub jeśli projekt wykonuje dla ciebie architekt to zgodność projektu z miejscowym planem jest jednym z jego obowiązków. W pierwszym przypadku warto konsultować się ze sprzedawcą projektu, który zwykle ma wiedzę i doświadczenie by precyzyjnie określić czy projekt, który zamierzasz kupić wpisuje się urbanistyczne wizje planu zagospodarowania przestrzennego.
  2. Działkę dopiero kupujesz. Przed zakupem koniecznie sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Urbaniści mogli i zapewne opisali w nim szczegółowe warunki, których architekt musi się trzymać już podczas prac projektowych. Musi się w niego wpisywać także gotowy projekt domu, który planujesz kupić.

A co jeśli planu zagospodarowania nie ma? Wtedy procedura wygląda nieco inaczej.

Wydanie warunków zabudowy (tzw. wuzetka)

Jeśli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nie ma to konieczne jest złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy danej działki. Popularnie dokument ten znany jest jako wuzetka. Uzyskanie WZ-ki warunkują przepisy prawa budowlanego i są obligatoryjnym dokumentem o który musi wystąpić inwestor lub jego pełnomocnik. Warunki zabudowy wydaje właściwy lokalnie organ samorządowy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta).

Jeśli działkę dopiero chcesz kupić warto wystąpić o wuzetkę przed decyzją o zakupie. Dlaczego? Ponieważ działka musi spełniać szereg warunków by wydanie warunków zabudowy było możliwe. Jakie to warunki?

  • Inwestycja musi być zgodna z przepisami prawa i nie chodzi tu tylko o prawo budowlane,
  • Działka musi mieć wjazd z drogi publicznej,
  • Co najmniej jedna sąsiadująca działka na tej samej drodze publicznej powinna być zabudowana by móc określić wymagania dla twojej budowy; obowiązuje tu tzw. zasada dobrego sąsiedztwa,
  • Działka powinna być uzbrojona w media lub powinien przynajmniej istnieć plan jej uzbrojenia,
  • Status działki musi umożliwiać budowę czyli, że nie jest to grunt leśny lub rolny.

Do wniosku o wydanie WZ-ki dołącz koniecznie mapę geodezyjną w skali 1:500 lub 1:1000. Za opłatą wydadzą ci ją pracownicy właściwego Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Nie musisz być właścicielem działki. O WZ-kę może wystąpić każdy zainteresowany.

KROK 3: Gotowy projekt domu vs Indywidualny projekt architektoniczny

Różnica jest oczywista. Gotowy projekt domu możesz kupić online w jednym z biur architektonicznych oferujących je w Internecie. Jedyne na co musisz zwrócić uwagę to zgodność kupowanego projektu z miejscowym planem zagospodarowania. Konsultanci powinni być w stanie ci pomóc w tej kwestii.

Gotowy projekt jest tańszym rozwiązaniem i na pewno bardzo wygodnym.

Często w pakiecie jest też precyzyjny kosztorys inwestycji. Kupując gotowy projekt domu zorientuj się koniecznie czy na twojej działce będzie możliwe wybudowanie tego co architekt zaprojektował. To wcale nie jest oczywiste. Przestrzegamy przed bagatelizowaniem tego ryzyka.

Spersonalizowany, indywidualny projekt architektoniczny domu specjalnie rysowany według twoich potrzeb funkcjonalnych i wizji estetycznych to rozwiązanie droższe i bardziej czasochłonne. Jest podzielony na dwie części: projekt budowalny i projekt wykonawczy.

Projekt budowalny zaniesiesz do urzędu aby dostać pozwolenie na budowę.

Projekt wykonawczy to dokument w oparciu o który wykonawca będzie realizował budowę domu krok po kroku.

Zanim zamówisz indywidualny projekt architektoniczny domu upewnij się czy obejmuje oba typy projektów oraz ustal ile dodatkowo zapłacisz za kosztorys.

KROK 4: Uzbrojenie działki a promesa przyłączenia mediów

Uzbrojenie działki to jedno, a wykonanie przyłączy drugie.

Chodzi oczywiście o przyłącz do prądu, kanalizacji, wody i ewentualnie gazu lub źródła ciepła. Działające na danym terenie firmy wydają promesy przyłączenia do sieci na podstawie odpłatnie składanych wniosków. Taka promesa ma postać oświadczenia.

Ważne by wiedzieć, że promesa stanowi jedynie przyrzeczenie podłączenia podczas gdy warunki techniczne przyłączenia ustala się na etapie wniosku. W tym kroku pojawiają się dodatkowe koszty, a z istotnych dokumentów, które koniecznie trzeba dołączyć do wniosku to akt własności nieruchomości oraz projekt budowalny.

Czas oczekiwania na przyłącz jest różny w różnych miejscach. Jeśli działka jest nieuzbrojona a odległość od istniejącej sieci duża to wykonanie przyłącza może zająć masę czasu – liczonego w miesiącach lub nawet w latach.

Niestety jest to krok bez którego rozpoczęcie budowy domu nie jest możliwe.

KROK 5: Pozwolenie na budowę a zgłoszenie budowy domu

Pozwolenie na budowę domu

Pozwolenie na budowę domu to dokument wydawany w drodze decyzji administracyjnej. Otrzymuje się je po rozpatrzeniu wniosku przez urzędników Starostwa Powiatowego. Na wizytę w Wydziale Architektury przygotuj i dostarcz:

  • Projekt budowalny w 4 egzemplarzach
  • Potwierdzenie posiadania zawodowych uprawnień projektowych przez osobę, która opracowała projekt budowalny twojego domu
  • Oświadczenie o posiadaniu uprawnienia do dysponowania gruntem do celów budowy domu
  • Wypis z MPZP lub wuzetkę, którą uzyskałeś / uzyskałaś wcześniej
  • Uzgodnione warunki vel promesy wykonania przyłączy mediów

Urząd może zdecydować, że potrzebuje dodatkowych dokumentów. Ich dostarczenie będzie niestety niezbędne i nie ma znaczenia, że opóźnia to moment rozpoczęcia budowy. Prawo budowlane przewiduje maksymalny czas na wydanie pozwolenia na budowę na poziomie 65 dni od daty złożenia wniosku. Po tym czasie konieczne jest jeszcze odczekanie 14 dni na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę.

Pamiętaj! Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata od dnia jego uprawomocnienia.

Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego

Znowelizowane przepisy prawa budowlanego przewidują możliwość budowy domów jednorodzinnych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Oczywiście nie wszędzie i nie w każdym przypadku.

Obowiązujące przepisy stanowią, że nie wymaga pozwolenia na budowę budowa jednorodzinnego domu wolnostojącego jeśli obszar jego oddziaływania zamyka się w całości na działce na której został zaprojektowany.

W praktyce na ok. 45000 budowanych domów jednorodzinnych rocznie jedynie ok. 10% powstaje w oparciu o zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego. Zmiany w prawie, które miały proces budowy domu krok po kroku uprościć wprowadziły dodatkowe uciążliwe obowiązki. Dotyczą one architektów projektujących dom dla inwestora chcącego realizować budowę w oparciu o zgłoszenie. Drastycznie podnosi to koszty usług architektonicznych i rodzi szereg komplikacji związanych z np. pojawieniem się ryzyka zarzutu samowoli budowlanej. Efekt? Pozwolenie na budowę to nadal najpopularniejsza droga do własnego domu.

KROK 6: Dziennik budowy

Prowadzenie prac budowalnych musi być szczegółowo rejestrowane w dzienniku budowy. Dziennik budowy to dokument, który otrzymasz po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę. Konkretnie: uzyskanie dziennika budowy jest możliwe 3 dni od uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę.

Wydadzą ci go urzędnicy Wydziału Architektury w Starostwie. Aby dziennik budowy dostać należy złożyć kolejny wniosek. Dziennik budowy prowadzi kierownik budowy tj. osoba posiadająca specjalne uprawnienia w tym zakresie.

W związku z rozpoczęciem robót budowalnych pojawia się dodatkowy krok, którego kierownik budowy musi dopilnować – zgłoszenie rozpoczęcia budowy domu na tydzień przed startem.

To „już” wszystkie formalności. Budowa domu 2021 krok po kroku może wejść w fazę wykonawczą.

KROK 7: Pierwszy etap: organizacja placu budowy domu

Zanim zobaczysz pierwsze wznoszone ściany twojego domu trzeba jeszcze zorganizować plac budowy i przeprowadzić szereg czynności przygotowawczych:

  • Teren budowy należy ogrodzić i odpowiednio oznaczyć,
  • Geodeta wytyczy obszar zabudowy na działce,
  • W ramach robót ziemnych wyrównany zostanie teren (jeśli to konieczne),
  • Firma budowlana wykona przyłącza techniczne w zakresie niezbędnym do prowadzenia prac budowlanych.

Oznaczenie terenu budowy wiąże się z koniecznością umieszczenia odpowiednio wypełnionej tablicy informacyjnej w widocznym miejscu, najlepiej od publicznie dostępnej ulicy. To jeden z obowiązków kierownika budowy. O tym jak wypełnić tablicę informacyjną budowy przeczytasz w sekcji "Pytania i odpowiedzi" pod artykułem.

Wszystko gotowe? Wspaniale. Zaczynamy budowę!

KROK 8: Drugi etap budowy domu

Drugi etap budowy trwa od wbicia przysłowiowej łopaty do stanu surowego otwartego.

Bardziej szczegółowy opis kolejnych etapów budowy znajdziesz w artykule poświęconym temu zagadnieniu: Etapy Budowy Domu

Jeśli zdecydowałeś / zdecydowałaś lub zdecydowaliście wspólnie wybudować dom z piwnicą to właśnie teraz zostanie ona wykopana. Nie każdy decyduje się mieć piwnicę w domu ponieważ jej budowa pochłania sporo pieniędzy. Znacząco wydłuża też czas budowy. To jednak kwestia indywidualna. Jeden inwestor o funkcjonalnej piwny marzy, a inny nie chce mieć jej wcale.

Na wytyczonym przez geodetę obszarze powstaną fundamenty domu. Wykonana zostanie izolacja i niektóre elementy kanalizacji. Jeśli to będzie konieczne warto zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią.

Etap surowy otwarty obejmuje także:

  • wznoszenie ścian zewnętrznych lub montaż konstrukcji stalowej w przypadku domów ze stali
  • wylewanie stropów lub ich konstrukcja z elementów stalowych wraz z zabudową posadzek
  • wylewanie schodów lub ich konstrukcja zgodnie z założoną technologią
  • wyprowadzenie systemu kominowego
  • konstrukcja dachu wraz jego pokryciem

Czegoś tu brakuje? No tak, twój dom nie ma jeszcze okien i drzwi zewnętrznych. Ich montaż to kolejny krok budowy domu od A do Z. Do tego momentu budowa pochłonęła ok. 40-45% kosztorysowanego budżetu.

KROK 9: Trzeci etap budowy domu

W tym kroku budowa domu dojdzie do tzw. stanu surowego zamkniętego.

Stan surowy zamknięty to moment, w którym twój wymarzony dom otrzyma nowe drzwi i okna w tym okna dachowe. Zapewni mu to odpowiednią izolację i zabezpieczy przed działaniem czynników atmosferycznych w tym niskich temperatur i wilgoci. Najlepiej tak planować budowę domu, by stan surowy zamknięty zakończyć jesienią. Zima i niskie temperatury źle wpływają na niedokończone i niezamknięte obiekty budowlane.

Część inwestorów już na tym etapie zleca wykonanie instalacji wewnątrz domu. Dom, który otrzyma instalację grzewczą, elektryczną, wodną i kanalizację to dom zabezpieczony. Oczywiście wszystkie instalacje należy przetestować pod kątem niezawodności, szczelności i prawidłowości działania.

Jeśli to tylko możliwe to już pierwszej zimy, mimo że jeszcze w domu nie mieszkasz, warto uruchomić ogrzewanie by dom dobrze zabezpieczyć przed mrozem i wilgocią. Aby to się stało konieczna jest wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy dokonają odbioru instalacji grzewczej dając zgodę na eksploatację.

Na tym etapie można, a niekiedy trzeba wykonać prace montażowe paneli fotowoltaicznych na dachu.

KROK 10: Ocieplenie i wykończenie domu z zewnątrz

Kolejnym, czwartym etapem a dziesiątym krokiem budowy domu jednorodzinnego jest realizacja zadań związanych z ociepleniem i wykończeniem elewacji zewnętrznej.

Ten krok jest stosunkowo prosty i obejmuje ocieplenie ścian i ewentualnie poddasza wybraną technologią np. styropianem. Następnie kładzione są suche tynki i jeśli to konieczne dom można pomalować.

Niekiedy inwestorzy już na tym etapie wykonują prace związane z budową chodnika i podjazdu ułatwiając wszystkim dojście do budynku. To czyni też całą przestrzeń dookoła domu uporządkowaną.

Jak chodzi o porządkowanie to właśnie teraz sprząta się plac budowy i wywozi wszystkie śmieci.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby już teraz rozpocząć budowę ogrodzenia, a jeśli sezon na to pozwala można też zająć się aranżacją ogrodu, a nawet nasadzeniami.

W naszym poradniku „Budowa domu krok po kroku” znaleźliśmy dla tych czynności miejsce w kolejnych krokach dla zachowania większej przejrzystości procesu.

KROK 11: Prace wykończeniowe, montażowe i instalacyjne wewnątrz

Jeśli nie stało się to wcześniej to właśnie przyszła pora na montaż urządzeń grzewczych, kominków i kaloryferów. Całość oczywiście muszą przetestować certyfikowani instalatorzy.

Jak tylko ogrzewanie jest gotowe można przystąpić do wykańczania wnętrza.

To teraz twój wymarzony dom zacznie nabierać charakteru. Powstaną ścianki działowe. Dom otrzyma serce w postaci kuchni oraz w pełni funkcjonalne łazienki z białym montażem. Na ścianach pojawią się tynki, gładź i kolory. Ułożone zostaną podłogi w całym domu. Elektryk zainstaluje gniazdka i kontakty. Całość oświetlą lampy, punkty świetlne i wszystko co tylko sobie wymarzyłeś w swoim nowym domu. Pojawią się sprzęty AGD i wreszcie meble w salonie, sypialniach i pokojach. Całość doposażysz i udekorujesz dokładnie tak jak to wcześniej zostało zaplanowane.

Ten etap to tzw. dom „pod klucz”. Można się wprowadzać? Niezupełnie.

KROK 12: Zakończenie budowy domu: odbiór domu

Twój wymarzony dom jest gotowy. Wybudowany krok po kroku – od A do Z. Na koniec czekają jeszcze ostatnie formalności związane z odbiorem domu. Legalne zamieszkanie w domu wymaga zgłoszenia zakończenia budowy.

W tym celu złożysz wniosek do właściwego nadzoru budowlanego. Wraz z wnioskiem do archiwum urzędu trafią:

  • dziennik budowy,
  • protokoły odbiory poszczególnych instalacji,
  • powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna,
  • nie zapomnij także o świadectwie efektywności energetycznej budynku i …
  • oświadczeniu kierownika budowy o zagospodarowaniu terenu przyległego i zgodności wzniesionego domu z projektem budowalnym i aktualnymi przepisami prawa.

Jeśli nadzór nie dopatrzy się żadnych uchybień to po upływie 21 dni udzieli tzw. milczącej zgody na zamieszkanie. W rzeczywistości brak kontaktu / pisma z urzędu w ciągu wspomnianych dwudziestu jeden dni od zgłoszenia zakończenia budowy oznacza, że możesz swobodnie, legalnie i z uśmiechem na twarzy wprowadzić się do twojego nowego domu.

KROK 13: Budowa ogrodzenia wokół domu

Jeśli nie udało się to wcześniej to teraz jest dobry moment aby zbudować ogrodzenie wokół domu. Oczywiście jeśli sytuacja tego wymaga to budowa ogrodzenia może poczekać. Jak długo? Tyle ile to konieczne. Na budowę ogrodzenia wokół domu nie potrzebujesz specjalnej zgody ani pozwolenia. W razie czego zgłosisz taką chęć w przyszłości w Wydziale Architektury Urzędu Powiatowego, w którym mieszkasz i przystąpisz do budowy ogrodzenia w innym, dogodnym dla Ciebie terminie.

KROK 14: Budowa podjazdu, chodnika i prace ogrodnicze wokół domu

Ładny i zadbany dom to także wygodny podjazd do garażu oraz chodnik prowadzący do drzwi wejściowych. Dzięki nim łatwiej będzie ci utrzymać czystość w samym domu. Estetyka, wygoda i funkcjonalność w jednym.

Duszą domu jest ogród a prace ogrodnicze wielu osobom sprawiają masę radości. Teraz, skoro masz już swój wymarzony dom, jest doskonała okazja by zaaranżować przestrzeń ogrodu. Być może znajdzie się tam twoja wymarzona mała architektura. Jedyne co cię ogranicza to fantazja. Piękny ogród nie musi być drogi, a dostarcza całej masy pozytywnych bodźców i doświadczeń. Chwile, które wraz z bliskimi osobami w nim spędzicie będą najpiękniejszymi wspomnieniami waszego życia.

Szczegółowy harmonogram budowy domu w konstrukcji stalowej

Jedną z największych zalet budowy domu w konstrukcji stalowej jest krótki czas budowy. Przy odpowiednim planowaniu i koordynacji prac na etapie wykonawstwa obiekt może być gotowy w ok. 2-3 miesięcy. Jak to możliwe? Otóż technologia stosowana przez Stalowe Domy pozwala zminimalizować ilość przerw technologicznych będących podstawowym mankamentem tradycyjnych technologii wznoszenia obiektów.
Jak przebiega harmonogram realizacji inwestycji "pod klucz" dla stalowych domów szkieletowych tydzień po tygodniu?
Tydzień 1

Dzień 1-3

  • Przygotowanie placu budowy
  • Tyczenie geodezyjne budynku i przyłączy
  • Przygotowanie działki (ogrodzenie, tablica informacyjna + dziennik budowy)

Dzień 4-7

  • Uzbrojenie działki w przyłącza i podciągnięcie ich do płyty fundamentowej
  • Podpisanie protokołu odbioru robót

 

Tydzień 2
  • Wykonanie płyty fundamentowej / ław fundamentowych

Dzień 1-2

  • Wymiana gruntu
  • Poziome rozprowadzenie kanalizacji, wyprowadzenia powyżej poziomu posadzki, wykonanie wymaganych przepustów (kanalizacja, zasilanie, woda, telekomunikacja)
  • Zasypanie wykopu pospółką oraz jego odpowiednie zagęszczenie

Dzień 3

  • Podkład betonowy

Dzień 4-5

  • Izolacja pozioma przeciwwilgociowa chemiczna
  • Izolacja termiczna
  • Izolacja pozioma przeciwwilgociowa wywinięta do wysokości szalunku
  • Szalunek
  • Izolacja pionowa zewnętrzna

Dzień 5-6

  • Zbrojenie

Dzień 6-7

  • Betonowanie płyty

 

Tydzień 3 i 4
  • Czas przestoju związany z wiązaniem betonu.

 

Tydzień 5
  • Montaż konstrukcji budynku z obiciem zewnętrznym

Dzień 1-2

  • Wykonanie kominów
  • Izolacja pozioma ścian parteru

Dzień 2-3

  • Montaż konstrukcji nośnych ścian zewnętrznych i wewnętrznych parteru
  • Montaż konstrukcji ścian działowych

Dzień 4-7

  • Montaż płyt OSB na zewnątrz
  • Montaż wiatroizolacji na zewnątrz

Dzień 5-6

  • Montaż konstrukcji nośnych ścian zewnętrznych i wewnętrznych piętra

Dzień 6-7

  • Montaż konstrukcji dachu

 

Tydzień 6
  • Poszycie dachu/ stropodachu
  • Instalacje

Dzień 1-3

  • Montaż płyt OSB (dach)
  • Montaż blachy trapezowej (stropodach)
  • Instalacja wodno-kanalizacyjna

Dzień 2-4

  • Izolacja termiczna (w stanie surowym pomijamy)
  • Montaż wiatroizolacji (dach)
  • Instalacja wodno-kanalizacyjna

Dzień 3-6

  • Montaż kontr łat i łat
  • Montaż okien dachowych
  • Instalacja elektryczna
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Dzień 5-7

  • Pokrycie dachowe
  • Obróbki blacharskie
  • Rynny
  • Rury spustowe
  • Instalacja podłogówki

 

Tydzień 7
  • Obicie wewnętrzne
  • Stolarka
  • Wykańczanie wnętrza

Dzień 1

  • Instalacja podłogówki

Dzień 2-3

  • Posadzka - Montaż izolacji na płycie fundamentowej wywiniętej do góry
  • Posadzka – Wylewka
  • Strop - Lekka wylewka (poddasze użytkowe)

Dzień 4-6

  • Wypełnienie konstrukcji ścian zewnętrznych wełną twardą
  • Montaż paroizolacji ścian zewnętrznych od wewnątrz
  • Montaż płyt OSB od wewnątrz (opcja)
  • Wypełnienie konstrukcji ścian wewnętrznych nośnych wełną twardą
  • Montaż płyt OSB od wewnątrz (opcja)
  • Wypełnienie konstrukcji ścian wewnętrznych działowych wełną twardą
  • Montaż płyt OSB od wewnątrz (opcja)
  • Strop - Wypełnienie konstrukcji wełną miękką
  • Strop - Wypełnienie wełną miękką pasa dolnego kratownic (poddasze nieużytkowe)

Dzień 6-7

  • Montaż okien
  • Montaż drzwi zewnętrznych (wejściowe, garażowe)
  • Montaż parapetów wewnętrznych
  • Montaż bramy garażowej
  • Montaż płyt gk od wewnątrz (ściany zew, wew nośx2, wew działx2)
  • Strop - Montaż szkieletu pod sufit podwieszany
  • Strop - Wypełninie miękką wełną sufitu podwieszanego (poddasze nieużytkowe)
  • Fasada zewnętrzna - Montaż parapetów zewnętrznych

 

Tydzień 8
  • Wykończenie wnętrza - ciąg dalszy
  • Fasada zewnętrzna

Dzień 1-3

  • Schody wewnętrzne
  • Ściany:
    • Montaż płyt gk od wewnątrz (ściany zew, wew nośx2, wew działx2)
    • Szpachlowanie styków płyt gk
  • Strop :
    • Wypełninie miękką wełną sufitu podwieszanego (poddasze nieużytkowe)
    • Montaz paroizolacji na suficie (dół)
    • Montaż płyt gk (dół)
    • Szpachlowanie styków płyt gk
  • Dach z poddaszem użytkowym/ Stropodach:
    • Wypełnienie konstrukcji wełną miękką
    • Montaż szkieletu pod sufit podwieszany
    • Montaż folii paroizolacyjnej
    • Montaż płyt gk od wewnątrz (skosy)
    • Szpachlowanie styków płyt gk

Dzień 3-7

  • Fasada zewnętrzna:
    • Montaż izolacji termicznej
    • Wykonanie systemowego tynku zewnętrznego
    • Wykonanie cokołu wokół domu
    • Podbitka dachu

Podpisanie końcowego protokołu odbioru robót

 

 

BUDOWA DOMU KROK PO KROKU: Pytania i odpowiedzi

Nasz poradnik budowy domu krok po kroku dobiegł końca. Mamy cichą nadzieję, że jego lektura poruszyła pokłady twojej wyobraźni i udało ci się zwizualizować cały proces. Wierzymy, że to ważne i że przybliża ludzi do realizacji ich marzeń.

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się wybudować dom w konstrukcji stalowej to pamiętaj o nas. Stalowe Domy specjalizują się w budowie takich wygodnych, funkcjonalnych, szybkich w budowie domach w rozsądnej cenie.

Na sam koniec odpowiemy jeszcze na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących procesu jakim jest budowa domu krok po kroku. Znajdziesz tu też elementy porównawcze między domem murowanym, a domem w konstrukcji stalowej.

Ile trwa budowa domu murowanego a ile domu w konstrukcji stalowej?

Czas trwania budowy domu zależy od takich czynników jak złożoność projektu, powierzchnia budynku i ilość kondygnacji, lokalizacja i usytuowanie działki, wybrana technologia budowy domu, a nawet pogody. Inne czynniki też mogą okazać się istotne, trudno je przewidzieć, ale dobrze zaplanowana budowa domu krok po kroku powinna pomóc zminimalizować ryzyka opóźnień.

Budując dom metodą tradycyjną - murowany - musisz wziąć pod uwagę konieczne przerwy technologiczne. Niektórych zadań nie da się realizować w przypadku złej pogody czy niskich lub zbyt wysokich temperatur. Zwyczajowo poleca się rozpoczęcie budowy domu murowanego wiosną. Jeśli nie zdążysz z ociepleniem i tynkowaniem domu najpóźniej wczesną jesienią to koniecznie poczekaj z tym do kolejnej wiosny. Ogólnie budowa domu murowanego trwa minimum kilkanaście miesięcy.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku budowy domu w konstrukcji stalowej. Domy szkieletowe stalowe stawia się dużo szybciej z uwagi na mniejszą ilość przerw technologicznych. Jeśli masz działkę i pozwolenie na budowę to budowa domu w konstrukcji stalowej do stanu "pod klucz" może trwać tylko 3 miesiące!

Jak wypełnić tablicę informacyjną budowy?

Tablica informacyjna budowy musi zawierać takie informacje jak:

  • Zakres prowadzonych prac budowlanych,
  • Adres,
  • Numer pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego,
  • Adres i telefon kontaktowy do organów Nadzoru Budowlanego,
  • Wskazanie inwestora, wykonawcy oraz kierownika budowy,
  • Numery alarmowe policji, straży pożarnej, pogotowia i okręgowego inspektora pracy.

Jeśli zastanawiasz się jak wypełnić tablicę informacyjną budowy to mamy dla ciebie perfekcyjny przykład:

tablica informacyjna budowy jak wypełnić

Gdzie warto, a gdzie nie warto szukać oszczędności podczas budowy domu?

Nie oszczędzaj na materiałach. Złota zasada "co tanie to drogie" doskonale sprawdza się w przypadku materiałów używanych do budowy domu. Chcesz by twój dom przetrwał minimum kilkadziesiąt lat dlatego materiały na budowę wybieraj możliwie najlepsze, a już na pewno te które posiadają odpowiednie atesty. Stosowanie materiałów budowalnych bez atestu to proszenie się o kłopoty, a nie żadne oszczędności.

Jeśli budujesz dom własnymi rękami metodą gospodarczą  krok po kroku to warto porozumieć się w kwestii koordynacji i kontroli jakości z doświadczonym kierownikiem budowy. Jego nadzór może okazać się kluczowy, a kontrola jakości realizacji poszczególnych etapów budowy pozwoli ci zaoszczędzić nerwów, kłopotów i nierzadko sporych kosztów przeróbek i poprawek w przyszłości.

Oszczędności możesz wygenerować na etapie wyboru technologii budowy, decydując jaką powierzchnię będzie miał budynek oraz jak skonstruowany zostanie dach. Im prostsza konstrukcja tym niższy koszt i krótszy czas realizacji. Oszczędności możesz także poszukać minimalizując liczbę balkonów, tarasów i innych mniejszych elementów architektonicznych.

Ile kosztuje budowa domu w 2021 roku?

Koszt budowy domu 2021 to kolejny temat na osobny artykuł. Budowa domu 2021 to niemały wydatek. Tutaj powiemy tylko, że koszt budowy domu zależy od:

  • powierzchni domu i ilości kondygnacji,
  • standardu wykończenia,
  • wybranej technologii budowy,
  • powierzchni działki (istotne chociażby w kontekście ceny budowy ogrodzenia)

Koszty budowy domu rosną z roku na rok. Z finansowego punktu widzenia, krok po kroku, budowa domu staje się więc droższa.

Szacuje się, że budowa domu parterowego o powierzchni 100 m2  w 2021 roku mieści się w przedziale od ok. 170 tysięcy w stanie surowym otwartym (SSO), przez ok. 190 tysięcy w stanie surowym zamkniętym (SSZ), aż do ok. 300 tysięcy w stanie deweloperskim.

Dom dwukondygnacyjny o powierzchni 140 m2 to w 2021 wydatek od ok. 180 tysięcy za SSO, przez ok. 210 tysięcy za SSZ, aż do blisko 360 tysięcy złotych za stan deweloperski.

Na dwustumetrowy dom z piwnicą trzeba zabudżetować w 2021 roku od ok. 225 tysięcy za SSO, przez ok. 250 tysięcy za SSZ, aż do ponad 410 tysięcy złotych w stanie deweloperskim.

Dla domów w konstrukcji stalowej koszt budowy domu 2021 rok ustalił na kwotę ok. 3000 zł za metr kwadratowy. Biorąc pod uwagę skrócony czas realizacji inwestycji i zminimalizowane ryzyka procesu budowy kwota ta wydaje się być nadal bardzo atrakcyjna.

Więcej na temat kosztów budowy domu w 2021 i przygotowania kosztorysu przeczytasz w artykule: https://stalowedomy.pl/koszt-budowy-domu-kosztorys-2021/

Jak wybrać działkę pod budowę domu jednorodzinnego?

Idealna działka pod budowę domu w 2021 roku to ciężki orzech do zgryzienia. Jeśli jeszcze działki nie masz to koniecznie zwróć uwagę na kilka kwestii, które rozszerzą spektrum dostępnych możliwości projektowych oraz ułatwią i przyspieszą budowę. Istotnymi parametrami działki budowlanej - bo raczej o takim typie gruntów rozmawiamy - jest jej powierzchnia, kształt oraz ukształtowanie terenu.

Wznoszenie domu na działce wiąże się nierozerwalnie z obowiązkiem dostosowania projektu i wykonawstwa do obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Prawo budowlane określa m.in. odległości jakie należy zachować od sąsiednich budynków czy od granicy działki. Z ważnych odległości, które musisz zachować warto wiedzieć, że:

  • Jeśli ściana posiada drzwi lub okna to należy zachować odległość 4 metrów między domem, a granicą działki. Warto wiedzieć, że tyczy się to także okien dachowych,
  • Jeśli ściana nie posiada otworów okiennych ani drzwi to odległość między domem, a granicą działki powinna wynosić 3 metry - od tej reguły są wyjątki, można zmniejszyć tą odległość o połowę jeśli działka jest wąska (do 16m)
  • Jeśli dom posiada taras, balkon, gzyms, daszek / wiatrołap lub schody zewnętrzne to odległość od granicy działki tych elementów architektonicznych powinna wynosić 1,5 metra.

Ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę kupując działkę pod budowę domu jest usytuowanie działki względem stron świata. To jak działka jest usytuowana wiąże się z optymalizacją nasłonecznienia pomieszczeń domu.

Jak sfinansować budowę domu jednorodzinnego?

Jeśli planujesz budowę domu to na wczesnym etapie procesu musisz zorientować się w jaki sposób sfinansujesz tą inwestycję. Oczywiście możliwe jest, że dysponujesz gotówką i kwestia pieniędzy nie stanowi dla Ciebie najmniejszego problemu.

Częściej jednak zdarza się tak, że by sfinansować budowę domu konieczne będzie zaciągnięcie kredytu na budowę. Kredyt hipoteczny to w Polsce domena banków. Pozwala sfinansować do 80% kosztów budowy i wykończenia domu. Zwróć uwagę, że kredyt taki nie finansuje zakupu działki - tą musisz już mieć na własność. Pozostałe 20% stanowi tzw. wkład własny, którego uniknąć się nie da, ale można go zmniejszyć. Niektóre banki dopuszczają zmniejszenie wkładu własnego dzięki odpowiedniej umowie ubezpieczeniowej. Taka umowa ubezpieczeniowa kosztuje, a czy to ci się opłaca musisz obliczyć samodzielnie lub z pomocą doradcy kredytowego / agenta ubezpieczeniowego.

Zanim zdecydujesz, w którym banku zaciągniesz kredyt budowlano-hipoteczny rozejrzyj się na rynku. Odwiedź kilka instytucji lub poproś o pomoc doświadczonego doradcę kredytowego. Ofert kredytów na budowę domu jest na rynku dużo i oprócz standardowych parametrów takich jak okres kredytowania czy oprocentowanie (RRSO) koniecznie trzeba rozważyć inne zapisy umowne. Mogą mieć kluczowe znaczenie dla jakości twojej współpracy z bankiem, z którym umowa kredytowa zwiąże cię na wiele lat.

Kiedy buduje się garaż przy domu?

To zależy. Jeśli projekt domu w oparciu, o który zrealizujesz inwestycję obejmuje garaż w bryle budynku to powstanie on od razu. Garaż będzie częścią bryły domu z wejściem bezpośrednio z garażu najczęściej do pomieszczeń gospodarczych domu. To wygodne rozwiązanie.

Jeśli twój wybór padnie na projekt domu bez garażu to, o ile miejsce na działce na to pozwala, garaż możesz wybudować w późniejszym czasie. W zależności od technologii jaką wybierzesz garaż będzie osobnym obiektem budowlanym lub po prostu elementem małej architektury przestrzeni. Możliwości jest kilka, a to na co się zdecydujesz zależy wyłącznie od Ciebie, twojej wizji i możliwości finansowych.

W pewnych okolicznościach garaż możesz wybudować na podstawie zgłoszenia czyli bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Nie zawsze jest to możliwe, a budowa garażu podlega tym samym przepisom prawa budowlanego co wznoszenie każdego innego obiektu budowlanego.